İlk zamanlar tıpta göz hastalıklarının ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisi amacıyla kullanılan botoks proteini, Clostridium Botulinum olarak bilinen bir bakteriden elde edilmektedir. 10 yılı aşkın süredir kozmetik sektöründe kırışıklık giderici olarak bilinen botoks uygulaması Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından 2002 yılında onaylanmıştır. Hamile ve emziren kadınlar, kanama problemi bulunan veya kas sistemi rahatsızlıkları olan hastalar hariç, 18-65 yaş arası herkese uygulanabilen botoks uygulamasının amacı kırışıkları gidermek ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Yüzümüz, hareketli kas grupları içermesinden ötürü (konuşma, gülme, kaş çatma vb.) kırışıklık oluşumuna oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Cilt altındaki tüm küçük kasılmalar, ileri süreçlerde belirgin izlere dönüşerek kırışıkların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Botoksun uygulanma amacı işte bu kırışıklıklar ve kalın çizgiler üzerinedir. Bir iğne ile özel olarak sulandırılmış ilacın küçük bir kısmı bölgedeki kaslara uygulanır ve bu sayede kaslardaki kasılmalar engellenir, deriye gergin bir görünüm kazandırılır. Botoksu ilerleyen yaş gruplarına uygulamak her zaman için yeterli olmayacaktır, çünkü yaşlanmanın ön planda olduğu hastalarda izler daha belirgindir; bu durumun bir sonucu da ilacın yeterli etkiyi göstermemesi olarak göze çarpabilmektedir. Bir diğer botoks nasıl uygulanır sorusunu maddeler halinde yanıtlayacak olursak;

  • Hastanın cilt yapısı analiz edilerek tedavi planlaması yapılır.
  • Lokal anestezik içerikli bir krem ile işlem öncesi hastanın duyacağı acı minimuma indirilir.
  • Kırışıkların olduğu bölgeler için kullanılan özel ilaçla az dozda enjeksiyon gerçekleştirilir.
  • İşlem süresi ortalama 10 ile 15 dakika arasında değişir.
  • Ortalama 10 ile 14 gün içerisinde botoks uygulamasının etkileri görülmeye başlar.

Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Kaş arası çizgileri, göz çevresi çizgiler, boyun çizgileri, alın çizgileri, üst dudak çizgileri gibi bir çok alana aktif olarak uygulanabilen botoks uygulaması yalnızca etkin olduğu kas grubunu etkilemektedir. Mimikleri belirli bir ölçüde engelleyen botoks hastanın talebi doğrultusunda kas hareketi kaybolmayacak şekilde de enjekte edilebilmektedir. Bu durumda önemli olan nokta botoks uygulamasını gerçekleştiren dermatoloğun tecrübe ve deneyimidir.

Botoks Ne Kadar Süre Etki Gösterir?

Hastanın cilt yapısına ve yaşına bağlı olarak değişen botoks uygulamasının etkisi 6 aya kadar sürebilmektedir. Büyük kas gruplarına sahip hastalar için daha sık bir botoks programı hazırlanabilmektedir.

Botoks Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Botoks uygulaması herhangi bir risk içermemektedir. İlk defa botoks yaptıracak hastalarda uygulanan bölge üzerinde kızarıklık ve hafif bir morarma görülebilir. Tedavinin ardındaki süreçte hastanın botoks yapılan bölgeye dokunmaması ve yüzünü zorlayacak hareketlerden kaçınması tavsiye edilmektedir.

Cilt Kırışıklıklarını Hızlandıran Faktörler Nelerdir?

Cildimiz hücrelerimizin yavaşlamasına bağlı olarak zamanla eski parlaklığını ve gerginliğini yitirmektedir. Bu durumu hızlandıran farklı faktörler de bulunmaktadır. Özellikle sigara tüketimi, stres, güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği de cildin yaşlanmasının nedenleri arasında yer alır. Yaşlanmanın önüne geçilemiyor olsa da kırışıklıkları azaltmak ve cilde daha genç bir görünüm kazandırmak mümkündür.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir