Deri Hastalıkları

Cilt Kanseri Belirtileri

kadiyo No Comments

Cilt kanseri nedir?

Derimiz, vücudumuzun en geniş alan kaplayan organı olarak bilinmektedir. Sıvı kaybının önlenmesi, organların darbelere ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korunması, ısı kontrolü gibi bir çok görevi bulunan derinin pek çok sebebe bağlı olarak kötücül büyüme göstermesi cilt kanseri olarak tanımlanır. Diğer bir cilt kanseri nedir sorusuna verilebilecek yanıt, genellikle cildin üst tabakasında gerçekleşen cilt hücrelerini oluşturan DNA’daki muhtemel bir bozulma durumudur. Erken teşhis, tüm kanser türlerinde olduğu gibi cilt kanserinde de oldukça önemli bir adımdır. Günümüzde %5 oranında bir oranla cilt kanseri hastalığının ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

Devamı...

Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

kadiyo No Comments

Pek çok insanda olan, cildin üst katmanında bulunarak farklı boyutlardaki lekelere ben adı verilir. Vücudun her yerinde ben oluşabilir. Doğuştan ve sonradan oluşan benler, kişide estetik bir problem gibi görünerek aldırılmak istenebilir. Bazı benlere ise cerrahi müdahalede bulunmak sağlık açısından gereklidir. Dermatolojik adıyla nevüs olarak tanımlanan benlerin renkleri genellikle siyah veya kahverengidir. Yaşlanma, hormon düzen değişiklikleri, güneş ışığı gibi bir çok etmen benlere sebebiyet verebilir. Benlerin büyüklüğüne ve yapısına göre dermatolog tarafından kontrol edilmesi olası bir cilt kanseri riski için erken tanı açısından önem taşımaktadır. Çünkü bazı benler olası bir cilt kanseri riskinin belirtilerini sunabilmektedir.

Devamı...

Akne İzleri Geçer Mi?

kadiyo No Comments

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan cilt problemlerinin başında gelen akneler özellikle ergenlik döneminde hem özgüven problemlerine neden olmakta hem  de ileriye dönük leke problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Genellikle kısa vadede akne izleri geçer mi sorusunun yanıtını verebilmek için uzman bir dermatolog muayenesi şarttır. Bakım amaçlı yapılan maskeler veya kremler akne tedavisinde kesin sonuç vermemektedir. Öncelikle aknenin nedenini anlamak daha sonrasında bir tedavi yöntemi belirlemek gereklidir.

Devamı...

Cildiye Bölümü Nedir?

kadiyo No Comments

Cildiye veya diğer bir adıyla dermatoloji, cilt ve deri hastalıklarının tamamıyla ilgilenen, hastanelerde deri ve zührevi hastalıklar olarak da adlandırılan bölümdür. Cildiye alanında uzmanlaşmış kişiye dermatolog ya da cilt uzmanı denilebilmektedir. Dermatolojinin ilgilendiği hastalıklar oldukça fazladır. Alerjilere bağlı deri problemleri, tırnak hastalıkları, egzamalar, kurdeşen bu hastalıklardan bazılarıdır.

Dermatologlar hastalığın neden olduğu faktörleri tanı ve tetkik yöntemleri ile inceleyerek hasta için doğru bir tedavi planlaması oluşturmakta görev almaktadır. Bu durumun öncelikli nedeni, hastalığın temelinde farklı bir problemin de söz konusu olabilmesidir. Örneğin; sivilce, akne gibi cilt problemlerinin kaynağı hormon dengesindeki anormallikler veya farklı bir organda meydana gelen yağlanma durumu (karaciğer yağlanması) olabilmektedir. Dolayısıyla cildiye alanında uzmanlaşmış kişiler gözle görülür belirtiler gösteren hastalıklar haricinde öncelikli olarak hastalığın iç mi yoksa bir dış kaynaklı mı oluştuğu üzerinde durmaktadır. Zira hastalığın kronik bir değer kazanması ve yeniden oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Devamı...

Dermatolog Neye Bakar?

kadiyo No Comments

Dermatolog veya diğer bir adıyla cilt hastalıkları doktoru, deride ve türevinde meydana gelen rahatsızlıklara bakmaktadır. Vücudumuzun yüzeysel olarak en fazla yer kaplayan bölgesi olan deride pek çok hastalık meydana gelebilmektedir. Deri hastalıklarının yanı sıra tırnak, saç, genital bölge, ağız, ağız içi gibi bölgelerdeki rahatsızlıkların tedavisi de dermatoloji kapsamındadır. Tırnak ve saç hastalıkları da deriye bağlı olmasından dolayı dermatologlar tarafından muayeneyi gerektiren hastalıklardır. Dermatolojiyi kapsayan başlıca deri hastalıkları aşağıdaki gibidir;

Devamı...

Terleme Tedavisi

kadiyo No Comments

Aşırı Terleme Nedir?

Terleme veya diğer bir adıyla hiperhidroz tedavisi aşırı terleme şikayetinde bulunan hastalar için uygulanan bir yöntemdir. Genellikle terlemenin meydana getirdiği zorluklar kişiyi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çeşitli problemlerle karşı karşıya bırakmaktadır. Utanç duygusu, stres, endişe gibi etmenlerin yanısıra derinin tahriş olması durumu da bu problemi beraberinde getirmektedir. Hiperhidroz bölgeleri vücudumuzun koltuk altı, ayak, el, yüz çevresi gibi alanları olarak bilinmektedir. Terlemenin yarattığı bakteriyel etkileşim, kokuya sebebiyet vermektedir.

Devamı...

Behçet Hastalığı

kadiyo No Comments

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, vücudun çeşitli yerlerinde görülen, (ağız içi, göz, cinsel bölgeler vb.) iltihaplanmalara yol açan yaraların meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Hastalık seyir itibariyle sinirlerde ve damarlarda tutulmalara yol açabilmektedir. Metabolizmanın pek çok işlevi üzerinde etkinlik alanı yaratan bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Genellikle çevresel etmenler ve genetiğe bağlı sebeplerin hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ağırlıklı olarak 20-40 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde görülen Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Devamı...

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

kadiyo No Comments

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nedir?

İki insan arasındaki cinsel yakınlığa bağlı olarak meydana gelen, genellikle bakteri ve virüslere bağlı hastalıklara cinsel yolla bulaşan hastalıklar adı verilir. Hem vücudun bütününde hem de kısmi bölgelerinde etkinlik alanı bulabilen bu rahatsızlıklar insanların yeterli bilgi birikimine ve bilinçli davranış tutumuna sahip olmamasından kaynaklanabildiği gibi doğal nedenler dolayı da meydana gelebilmektedir. Günümüzde bilinen en tehlikeli cinsel hastalıklar arasında AIDS, Hepatit B ve Frengi yer almaktadır. Bazı cinsel hastalıklar kan yolu ile gelecek bir nesle taşınmaktadır. Bu gibi durumlarda doğabilecek çocuk da risk altındadır.

Devamı...

Ürtiker

kadiyo No Comments

Ürtiker Nasıl Bir Hastalıktır?

Derinin kaşınarak kızarması, kabarması ve çevresinde pembe-kırmızı tonlarında plakların oluşması şeklinde tanımlanan ürtiker veya diğer adıyla kurdeşen her yaştan bireyde gözlemlenebilmektedir. Ortalama 24 saat içerisinde kaybolan kabartılar, ağırlıklı olarak akşam saatlerinde atak şeklinde kendini tekrar etmektedir. Ürtiker, süresine bağlı olarak “akut ürtiker” veya “kronik ürtiker” şeklinde tanımlanabilmektedir. 6 haftadan daha az süren ve genellikle çocuklarda ortaya çıkan akut ürtiker, gıda tüketimine bağlı oluşabilmektedir. 6 haftanın üzerinde bir ürtiker durumu, kronik ürtiker olarak tanımlanmakta ve nedeni pek çok etmene bağlı olabilmektedir. Başta fiziksel sebepler olmak üzere, hormon dengesi, besin tüketimi, ilaç kullanımı, safra hastalıkları, viral enfeksiyonlar gibi nedenler de kronik ürtiker hastalığını tetiklemektedir. Özellikle süt ürünleri, kabuklu yemişler, deniz ürünleri, gıdaların içerisinde yer alan renklendiriciler de kişinin bünyesinde farklı reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Devamı...