deri hastalıkları etiket arşivleri

Cildiye Bölümü Nedir?

kadiyo no comments

Cildiye veya diğer bir adıyla dermatoloji, cilt ve deri hastalıklarının tamamıyla ilgilenen, hastanelerde deri ve zührevi hastalıklar olarak da adlandırılan bölümdür. Cildiye alanında uzmanlaşmış kişiye dermatolog ya da cilt uzmanı denilebilmektedir. Dermatolojinin ilgilendiği hastalıklar oldukça fazladır. Alerjilere bağlı deri problemleri, tırnak hastalıkları, egzamalar, kurdeşen bu hastalıklardan bazılarıdır.

Dermatologlar hastalığın neden olduğu faktörleri tanı ve tetkik yöntemleri ile inceleyerek hasta için doğru bir tedavi planlaması oluşturmakta görev almaktadır. Bu durumun öncelikli nedeni, hastalığın temelinde farklı bir problemin de söz konusu olabilmesidir. Örneğin; sivilce, akne gibi cilt problemlerinin kaynağı hormon dengesindeki anormallikler veya farklı bir organda meydana gelen yağlanma durumu (karaciğer yağlanması) olabilmektedir. Dolayısıyla cildiye alanında uzmanlaşmış kişiler gözle görülür belirtiler gösteren hastalıklar haricinde öncelikli olarak hastalığın iç mi yoksa bir dış kaynaklı mı oluştuğu üzerinde durmaktadır. Zira hastalığın kronik bir değer kazanması ve yeniden oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Devamı...

Behçet Hastalığı

kadiyo no comments

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, vücudun çeşitli yerlerinde görülen, (ağız içi, göz, cinsel bölgeler vb.) iltihaplanmalara yol açan yaraların meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Hastalık seyir itibariyle sinirlerde ve damarlarda tutulmalara yol açabilmektedir. Metabolizmanın pek çok işlevi üzerinde etkinlik alanı yaratan bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Genellikle çevresel etmenler ve genetiğe bağlı sebeplerin hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ağırlıklı olarak 20-40 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde görülen Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterir.

Devamı...

Ürtiker

kadiyo no comments

Ürtiker Nasıl Bir Hastalıktır?

Derinin kaşınarak kızarması, kabarması ve çevresinde pembe-kırmızı tonlarında plakların oluşması şeklinde tanımlanan ürtiker veya diğer adıyla kurdeşen her yaştan bireyde gözlemlenebilmektedir. Ortalama 24 saat içerisinde kaybolan kabartılar, ağırlıklı olarak akşam saatlerinde atak şeklinde kendini tekrar etmektedir. Ürtiker, süresine bağlı olarak “akut ürtiker” veya “kronik ürtiker” şeklinde tanımlanabilmektedir. 6 haftadan daha az süren ve genellikle çocuklarda ortaya çıkan akut ürtiker, gıda tüketimine bağlı oluşabilmektedir. 6 haftanın üzerinde bir ürtiker durumu, kronik ürtiker olarak tanımlanmakta ve nedeni pek çok etmene bağlı olabilmektedir. Başta fiziksel sebepler olmak üzere, hormon dengesi, besin tüketimi, ilaç kullanımı, safra hastalıkları, viral enfeksiyonlar gibi nedenler de kronik ürtiker hastalığını tetiklemektedir. Özellikle süt ürünleri, kabuklu yemişler, deniz ürünleri, gıdaların içerisinde yer alan renklendiriciler de kişinin bünyesinde farklı reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Devamı...

Çocuklarda Deri Hastalıkları

kadiyo no comments

Bebeklerde ve çocuklarda görülen cilt ve deri hastalıkları aileleri sıklıkla endişelendiren sorunların başında gelmektedir. Özellikle bebeklerde, anne karnında başlayan deri ve beyin yapısının gelişimi benzer bir hücre grubunun kökü vasıtasıyla meydana gelmektedir. Bu nedenle beyin ve derinin ortak bir gen paydasının kökünden beslenmesi olası bir bozukluk halinde farklı reaksiyonlar oluşturabilmektedir.

Gen bozukluğunun sebep verdiği deri hastalıkları dışında ailesel faktörler nedeniyle de gelecek nesle taşınmış cilt veya deri yapısında çeşitli problemler gözlemlenmektedir. Bazı durumlarda doğum sonrası deri yapısında anormal bir renk değişiminin veya lekelenmenin oluşmasının nedeni nörolojik etmenlere de bağlanmaktadır. Böyle bir durum karşısında çocuklarda deri hastalıkları alanında uzman bir doktor muayenesine başvurmak büyük önem taşımaktadır. Bu sayede ileride risk taşıması muhtemel bir hastalığın da erken teşhisinde önemli bir adım atılabilecektir.

Devamı...