dermatolog kime denir etiket arşivleri

Cildiye Bölümü Nedir?

kadiyo no comments

Cildiye veya diğer bir adıyla dermatoloji, cilt ve deri hastalıklarının tamamıyla ilgilenen, hastanelerde deri ve zührevi hastalıklar olarak da adlandırılan bölümdür. Cildiye alanında uzmanlaşmış kişiye dermatolog ya da cilt uzmanı denilebilmektedir. Dermatolojinin ilgilendiği hastalıklar oldukça fazladır. Alerjilere bağlı deri problemleri, tırnak hastalıkları, egzamalar, kurdeşen bu hastalıklardan bazılarıdır.

Dermatologlar hastalığın neden olduğu faktörleri tanı ve tetkik yöntemleri ile inceleyerek hasta için doğru bir tedavi planlaması oluşturmakta görev almaktadır. Bu durumun öncelikli nedeni, hastalığın temelinde farklı bir problemin de söz konusu olabilmesidir. Örneğin; sivilce, akne gibi cilt problemlerinin kaynağı hormon dengesindeki anormallikler veya farklı bir organda meydana gelen yağlanma durumu (karaciğer yağlanması) olabilmektedir. Dolayısıyla cildiye alanında uzmanlaşmış kişiler gözle görülür belirtiler gösteren hastalıklar haricinde öncelikli olarak hastalığın iç mi yoksa bir dış kaynaklı mı oluştuğu üzerinde durmaktadır. Zira hastalığın kronik bir değer kazanması ve yeniden oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Devamı...

Dermatolog Kimdir?

kadiyo no comments

Deri ve cilt sağlığını ilgilendiren tüm rahatsızlıkların tanı ve tedavisi alanında uzmanlaşmış doktorlara dermatolog denir.  Genellikle klinik ve hastanelerde hizmet veren dermatologlar ciltte estetik amacıyla yapılan uygulamalar hakkında da bilgi ve deneyim sahibi olabilmektedir. Hastanın bu alanda profesyonel bir hizmet alabilmesi için uzman bir dermatolog ile çalışan klinikler öncelikli tercih sebebidir.

Bir başka deyişle, gerçekleştirilen uygulama sırasında olası bir problem riskini minimum düzeye indirmenin etkili yolu da kliniğin bünyesinde bulundurduğu dermatologtan geçmektedir.

Devamı...