Yüz dolgusu ciltteki çukurlaşmaları, kırışıklıkları tedavi etmek ve kişiye daha genç bir görünüm kazandırmak için estetik kliniklerinde yapılan bir uygulamadır. Dolgu maddesinin içerisinde genellikle hyaluronik asit ve kalsiyum hidroksi kullanılır. Hyaluronik asit kalın, orta ve ince gibi seviyelerde olabilmektedir. Dolgunun uygulanacağı çizgiye göre (örneğin; ince çizgilerde ince bir asit seviyesi) uygulama yoğunluğu farklılık göstermektedir. Bir diğer yüz dolgusu nedir sorusunun yanıtı zamanla yüzde oluşan yorgunluk izlerinin ortadan kaldırılmasıdır.

Bilindiği gibi, yüzümüz, mimiklerimizin tüm kalıcı etkilerinin toplandığı bir alandır. Gün içerisinde sayısız mimik sonucu çalışan kas grupları zaman içerisinde farklı alanlarda meydana gelen kırışıklıkları doğurmaktadır. Hücre yaşlanmasının bir sonucu olarak azalan lif, hyaluronik asit, kollajen seviyesi ve elastik lif, kırışıkların oluşmasına neden olmaktadır. Kırışıkların artış gösterdiği yerler genellikle ağız, göz, burun, çene, boyun gibi alanlardır. Sarkmalar ve kırışıklar kişinin yaşını ön plana çıkaran temel detaylardan biridir. Dudak için uygulanan dolgu uygulaması genellikle dudakları ince kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yüz hattının alt kısmı için tercih edilen dolgular kırışıklığın ve sarkmanın tedavi edilmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Yüz Dolgusunun Etkisi Nedir?

Derinin alt kısmında, kırışıklığın oluşum gösterdiği yerlerde çöküntüler oluşmaktadır. Çukurluğun ortadan kaldırılabilmesi için diğer bir deyişle “içinin doldurulması” gereklidir. Bu amaçla uygulanan yüz dolgusunun etkisi bazı hastalar kollajen arttırıcı sonuçlar da doğurabilmektedir.

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüz dolgusu öncesinde kişinin dolgu isteğinin bulunduğu bölgenin analizi yapılır. Daha sonra ince bir iğne ile dolgu maddesi istenen bölgeye enjekte işlemi gerçekleştirilir. İşlem süresi ortalama 20-30 dakika arasında değişmektedir. Uygulamanın nadir görülen yan etkileri bulunmaktadır fakat anında istenen sonuca ulaşmak mümkündür. Yüz dolgusunun kalıcılığı kişinin cilt yapısına bağlı olarak ortalama 9 ile 12 ay arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle bu süreçte fazla ağır hareketlerde bulunmamak ve fazla sıcak banyodan kaçınmak dolgunun etkisinin daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

Yüz Dolgusu Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

  • Alında yerleşim gösteren çizgiler,
  • Dudak üstü çizgileri,
  • Yüz sarkmaları,
  • Kaş arasında oluşan çizgiler,
  • Hacimsiz dudaklar,
  • Elmacık kemikleri,

gibi bir çok bölgeye yüz dolgusu uygulaması yapılabilmektedir.

Yüz Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Kısa süreliğine yüzde meydana gelen morluk, kızarıklık ve şişlik uygulamanın yan etkileri olarak bilinmektedir. Ancak her hastada gözlemlenmez. Genellikle ileri yaşlarda vücut damarlarındaki zayıflık bu morlukların nedeni olarak düşünülebilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir